1 Kase Tarhana Çorbası Kaç Kalori?
15 Mayıs 2024

1 Kase Tarhana Çorbası Kaç Kalori?

1 Kâse Tarhana Çorbası Kaç Kalori, tarhana çorbası kış aylarının vazgeçilmez gıdalarından bir tanesidir. Özellikle B grubunda bulunan vitaminler, potasyum, kalsiyum, fosfor ve folik asit gibi mineraller açısından oldukça zengindir. Türk mutfaklarının en çok tercih edilen çorbalarından biri olan tarhana oldukça besleyici ve doyurucu bir gıdadır. Hemen hemen her evin mutfağında rastlamak mümkündür. Türk mutfak kültürümüzde hazırlanan çorbalar çoğunlukla karbonhidrat ve protein bakımından zenginliği ile tanınır. Fakat bazı çorbalar daha yağlı olarak hazırlanarak da servis yapılabilir. İçerisinde yağ olan ya da üzerine baharatlarla birlikte yağlı sos hazırlanarak servis yapılan çorbanın kalorisi her zaman için daha yüksektir. Çorba pişirilirken yağ ne kadar fazla kullanılırsa kalorisi de oranda yükselir. Tarhana çorbası her yörede biraz faklı şekillerde yapılsa da içeriğinde domates, kuru soğan, irmik, un, kırmızı biber, maydanoz, yoğurt, domates ya da biber salçası ve çeşitli baharatlar bulunur. İster evlerde hazırlanır ister marketlerde hazır olarak toz şeklinde satılanı tüketilir. Tarhana çorbası hazırlanırken içerisine tercihe göre tavuk suyu ya da et suyu da ilave edilebilir.

Tarhana çorbası yazın hazırlanan ve kışın tüketilen bir çorbadır. Ana yemeklerle birlikte tamamlayıcı özelliği vardır. Hem çocukların hem de yetişkinlerin ana yemeğe başlamadan önce çorba içilmesi mide sağlığı açısından oldukça önemlidir. Tarhana çorbası başlı başına bir öğün olarak bile tüketilebilir. Çorbayı pişirirken içine eklenen süt ve kıyma gibi ek gıdalar çorbanın besin değerlerinin ve kalorisinin de artmasına neden olur. 1 kâse tarhana çorbasının içerdiği kalori ile 1 dilim beyaz ekmeğin kalorisi hemen hemen aynıdır. Bu nedenle çorbanın yanında ekmek yemek yerine iki kâse çorba içmek tarhananın içerdiği besin değerleri açısından çok daha faydalı olacaktır. Böyle besleyici değerlere sahip olması açısından bebek ve çocuk beslenmesinde sık sık tüketilmelidir. Birçok tahılların mayalanması sonucu elde edilen tarhana probiyotik özelliğe sahiptir. Bu sayede mide ve bağırsakları korumaya yardımcı olur. Sindirim enzimlerinin yavaş olduğu bebeklerde ve yaşlılarda ise sindirimi kolaylaştırır. İçinde barındırdığı lifler sayesinde kalp krizi, obezite, yüksek kolesterol ve tansiyon hastalıklarının azalmasına yardımcı olur. Enfeksiyonlara karşı vücudu koruyucu rol oynar. Tarhana çorbası su içermeyen kuru bir gıda olduğu için uzunca bir süre bozulmadan muhafaza edilebilir.

1 Kâse Tarhana Çorbası kaç kalori ve Besin Değerleri Nelerdir?

1 kâse tarhana çorbası yaklaşık olarak 330 gram ve 199 kaloridir. Ayrıca içerisinde bulunan esin değerleri şu şekilde sıralanabilir.
  • 16.46 gram Karbonhidrat
  • 7.59 gram Protein
  • 10.86 gram Yağ
  • 1.86 gram Lif
  • 35.75 miligram Kolesterol, 650.33 miligram Sodyum, 468.94 miligram Potasyum, 258.73 miligram Kalsiyum, 145.74 miligram A Vitamini, 19.89 miligram C Vitamini ve 1.65 miligram Demir yer alır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Domatesli Tarhana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Domatesli Tarhana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Tarhananın Faydaları ve Tarihi

Tarhananın Faydaları ve Tarihi

Yaş Tarhana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yaş Tarhana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Tarhana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Tarhana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Börülceli Tarhana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Börülceli Tarhana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri